Kaip keičiasi namų statymo principai

Tiek energetinio naudingumo sertifikatas, tiek daug kitų reikalavimų pamažu keičia mūsų namų, nekilnojamojo turto statymo principus ir tai yra normalu. Kaip vyksta tokie procesai?

Kažkada svarbu nebuvo niekas

Jei manome, kad kažkada svarbu nebuvo niekas, klystame. Visais laikais egzistavo struktūros ir jėgos. Buvo žmonės, kurie kontroliuodavo kitus. Tas pats vyko ir su statybomis. Turint omenyje feodalizmo situaciją, sunku būtų įsivaizduoti, kad nebuvo jokios kontrolės. Na o namai visais laikais būdavo statomi iš tuo metu populiarių priemonių, kurios turbūt geriausiai atitikdavo vietos ir laikmečio poreikius.

Svarbu buvo tik dėl estetinių reikalavimų

Naudingas namasGalime pagalvoti, kad prieš įstojant į ES, nepriklausomoje Lietuvoje namo pridavimas dar nebūdavo toks sudėtingas kaip dabar. Tuomet svarbu būdavo laikytis vietos architekto nurodymų ir nestatyti tokio namo, kuris neatitiktų vietos įvaizdžio taisyklių. Pvz., jeigu tai nacionalinis parkas ar istorinė vieta, kažin, ar galėsi statytis kosminį erdvėlaivį primenantį statinį. Veikiausiai reikės kažko panašaus į trobą. Taigi, visuomet būdavo nemažai su estetiniais sprendimais susijusių reikalavimų.

Įstojus į ES, sugriežtėjo energinio sertifikavimo reikalavimai

Žinoma, pats naujausias ir daugiausiai lemiantis reikalavimas, dėl kurio sunkėja namo pridavimas, yra sugriežtėjęs energinis sertifikavimas. Dar prieš pora metų pasigirdo kalbos apie tai, kad teks atsisveikinti su lietuvišku, autentišku „rąstinuku“, nes bent iš vienos pusės jį reikės šildyti. Nebegalima statyti jo tokio pralaidaus šilumai, kokie jie būdavo statomi ilgą laiką dabar. Taigi, norint statyti namą, tenka pagalvoti, ką daryti, kad viskas būtų geriau.

Dabartinė situacija ir planai

Kol kas energinio sertifikavimo klasės dar nepasiekė viršūnės. Nuo 2021 m. bus pasiektas pats viršus ir tuomet galimai turėsime statyti pačius šilčiausius namus. Kažin, ar kas nors prieš tai bus statę juos tokiu šiltus. Jeigu planuojate statyti namą, jau dabar galite pradėti galvoti apie keletą dalykų:

  • Namo stogas. Šiltinti galima vienu, dviem, trim ar daugiau sluoksnių. Labai rekomenduojama nepagailėti šiltinimui. Šie stogdengių darbai yra vieni pigesnių, o ir medžiagos ne pačios brangiausios. Itin daug namo šilumos išeina būtent per stogą. Tad tikrai neverta taupyti ir geriau jį puikiai apšiltinti.
  • Sienų šiltinimas. Geriausia medžiaga yra akmens vata, kuri dar ir tampa prevencija prieš galimus gaisrus. Numatykite tai, kad net ir dailų rąstinuką turėsite visgi šiltinti. Kitaip nieko nebus.
  • Langai, durys, stoglangiai – turės būti aukštos kokybės.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *